Демократски сојуз
Демократски сојуз: Срушен дигнитетот на Парламентот
ДС: Одлуката на Уставниот суд е победа на правото и здравиот разум
Демократски сојуз: Собранието треба да продолжи да работи
Уставниот суд на 18.02.2016 година расправаше по иницијативата на ДС за самораспуштање на Парламентот

Последни активности

23.05.2016

Се крчка ли влада на широка коалиција?

Павле Трајанов за ПлусИнфо

прочитај повеќе...

20.05.2016

Хајндл попладнево на средба со Трајанов

Партиските лидери да преземат одговорност и да ги стават интересите на државата пред партиските, кратко изјави специјалниот пратеник на Германија Јоханес Хајндл по денешните средби во Тетово со лидерите на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи.

прочитај повеќе...

20.05.2016

Трајанов се сретна со Хајндл

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, денес во попладневните часови имаше средба со Јоханес Хајндл.

прочитај повеќе...

19.05.2016

Демократски сојуз: Аболицијата да се повлече во целост

Демократскиот сојуз, инсистира аболицијата да се повлече (поништи) за сите 56 лица, носители на високи државни и политички функции, како и за нивните соработници.

прочитај повеќе...

18.05.2016

Демократски сојуз: Срушен дигнитетот на Парламентот

За Демократскиот сојуз претставува огромно разочарување, што дигнитетот на Собранието, како дом на граѓаните, највисокиот законодавен дом  е срушен докрај, разорени се и другите институции, како и судската и извршната власт.

прочитај повеќе...

18.05.2016

ДС: Одлуката на Уставниот суд е победа на правото и здравиот разум

Демократскиот сојуз смета дека, Одлуката на Уставниот суд, да ја преиспита уставноста на Одлуката за самораспуштање на Парламентот со одложена примена, како и времената мерка за замрзнување на сите изборни активности е победа на правото и правната логика над политиката која води раководството на владејачката партија (ВМРО-ДПМНЕ).

прочитај повеќе...

17.05.2016

Демократски сојуз: Собранието треба да продолжи да работи

Демократскиот сојуз, врз основа на стручната анализа и компаративните искуства, оценува дека Одлуката за самораспуштање на Собранието (донесена на 23.02.2016), со одложена примена, ė спротивна на Уставот, здравиот разум и правната логика.

прочитај повеќе...

17.05.2016

Коалиција за промени и правда: Масовни протести

Коалицијата за промени и правда (Демократски сојуз, ФРОДЕМ, МОРО – Работничка партија и ДЕМОС) смета дека по упорното, спротивно на Уставот одбивање на Трајко Велјановски, да свика седница на Собранието, неопходно е граѓанскиот притисок да се зајакне и протестите да бидат масовни.

прочитај повеќе...

13.05.2016

Демократски сојуз: Итна седница на Парламентот

Демократскиот сојуз ги повикува парламентарните партии кои не доставија листи за пратеници и не учествуваат во изборниот процес, да се приклучат на иницијативата за одржување на итна седница на Собранието

 

прочитај повеќе...

13.05.2016

Уставниот суд на 18.02.2016 година расправаше по иницијативата на ДС за самораспуштање на Парламентот

Демократскиот сојуз, на 22.01.2016 година, поднесе иницијатива до Уставниот суд, за оценување на Уставноста на  Одлуката на Собранието на Република Македонија (донесена на 18.01.2016), за негово самораспуштање со одложена примена.

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners