Демократски сојуз
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА СЕ ПРОДОЛОЖИ СО РЕФОРМИ И РАБОТА
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: МАКЕДОНИЈА ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА ТРЕБА ДА ЗАПОЧНАТ
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЧИСТА ПОБЕДА НА СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ

Последни активности

08.07.2019

Демократски сојуз: Гоце Делчев е Македонски Револуционер 

Демократскиот сојуз смета дека дилемите околу националната припадност на Гоце Делчев и други македонски револуционери, херои и борци за слободна Македонија, се обид да се сосечат корените на македонскиот народ и значат ревидирање на историските факти и случувања.

прочитај повеќе...

13.06.2019

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА СЕ ПРОДОЛОЖИ СО РЕФОРМИ И РАБОТА

Демократскиот сојуз смета дека независно од одлуките на Советот на Европската Унија за почеток на разговорите за влез во ЕУ, Македонија треба да продолжи со реформите и имплементација на европските стандарди, бидејќи тоа е од интерес на сите граѓани.

прочитај повеќе...
08.06.2019

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: МАКЕДОНИЈА ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА

Демократскиот сојуз смета дека за демократизација на државата, зголемување на одговорноста на власта и демонтажа на триесет годишниот "еднопартиски систем", неопходни се системски промени, меѓу кои и изборниот модел.

прочитај повеќе...
30.05.2019

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА ТРЕБА ДА ЗАПОЧНАТ

Демократскиот сојуз смета дека Извештајот на Европската комисија е реален и одраз на реформските процеси кои се одвиваат близу 30 години во Република Северна Македонија.

прочитај повеќе...
06.05.2019

Демократски сојуз: Чиста победа на Стево Пендаровски

Вчерашните избори за претседател на РСМ поминаа во мирна и демократска атмосфера, без нарушувања на изборниот процес и без било какви кршења на изборните правила и стандарди.

прочитај повеќе...

21.04.2019

Демократски сојуз: Изборите поминаа во скандинавски стил

Демократскиот сојуз оценува дека изборите во првиот изборен круг за Претседател на Република Северна Македонија, помина во мирна и демократска атмосфера, без инциденти или друг вид на нерегуларности.

прочитај повеќе...

02.04.2019

Демократски сојуз: Деблокада на развојот на Македонија 

Со посетата на Алексис Ципрас на Република Македонија, конечно е тргната 30 годишна блокада на евроатланските процеси на Македонија и се отвораат перспективи, посебно за младите генерации.

 

 

прочитај повеќе...

27.03.2019

Демократски сојуз: Бојкотот на изборите антидржавен чин

Во пресрет на претседателските избори и најавата за определување на датум за започнување на пристапните преговори за влез во Европската Унија, се наметнуваат неколку приоритети за кои е неопходен политички консензус.

прочитај повеќе...

18.03.2019

Павле Трајанов за Дојче Веле: „Неодговорна е споредбата на 27-ми април со упадот во РТС“

Неодговорната паралела меѓу упадот на српската опозиција во РТС и „крвавиот четврток“, е обид одговорноста се префрли на друга страна или на некаков „странски фактор“, вели ексминистерот Павле Трајанов.

прочитај повеќе...

22.02.2019

Демократски сојуз: Кривична одговорност за настаните во Шутка

Државата е таа која е одговорна за безбедноста на осудените кои издржуваат затворска казна во казнено-поправните установи.

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners