Само Вистина - Гостин Павле Трајанов

15.12.2023

Само Вистина - Гостин Павле Трајанов

Во најновото издание на емисијата „Само Вистина“ дебатираа Ристо Никовски и Павле Трајанов.

Трајанов: Дали ДУИ ќе се се согласи ако има 10 пратеници да добие колку и следи, а не 25% од фунциите? Никовски: Пржинската влада е апсурд и е неуставна.

Трајанов: Се води сметка само да се вработат партиски активисти, соседи, роднини, а СДСМ и ДУИ се во кадровска криза. Ковачевски доби на тацна да раководи со влада без државнично искуство и сега само ги извршува насокита на Ахмети. Без да се води сметка нема да имаме внатрешна кохезија и ќе се фрустрира мнозинството на Македонци и иселувањето ќе се зголеми. Владата на непринципиелни основи ќе донесе проблеми и во иднина. Дали ДУИ ќе се се согласи ако има 10 пратеници да добие колку и следи, а не 25% од функциите? По кој уставен основ има прв вицепремиер? Ако има избори на 8 мај и веќе следниот ден партиите што ќе прават Парламентарно мнозинство ние веќе треба да имаме подготвено состав на новата влада.

Никовски: Техничката влада беше интерес и на владејачката СДСМ да се укине. Ветија Албанец премиер за 100 дена и сега немаат маневарски простор. Инаку тоа е апсурд и понижувачко за државата е да има нешто надвор од уставот. Треба да се јави Уставниот суд како што се јави за платите и да каже господо ова не функционира. Немам против Албанците, сите нека бидат, но дека ќе бидат способни, а не дека ќе бидат албанци. Има еден куп евидентни случаи дека мнозинството работат против интересите на граѓаните, земете го само Бехтел и Енка, а тоа се толерира и продолжува понатаму.

Погледнете ја целосно емисијата „Само вистина“.

ИзворПоследни Активности

1.11.2012

КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:

1. Радовиш

Страхил Гавритов, електро инженер, вработен во ЈП Плаваја-Радовиш.

2. Неготино

Ванчо Петров, професор во Гимназијата во Неготино...

прочитај повеќе...13.11.2012

Трајанов - Историски момент за компромис со Грција

Очекувам да се дојде до некаков компромис, но тоа пред сè ќе зависи од внатрешното единство, од тоа дали Република Македонија ќе изгради единствена политика околу ова прашање, вели Павле Трајанов, водачот на македонската парламентарна делегација на Заседанието на Асамблеата на НАТО во Прага.

прочитај повеќе...

19.11.2012

ОПШТИНСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА ДС - КОЧАНИ ИЗБРА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

„ Потекнувам од работничко семејство, во партијата влегов поради чесноста, потенцијалите, политичката одговорност и пред се поради политичката иднина, којa ја гледам во Демократски сојуз “... 

прочитај повеќе...

14.01.2013

Kако до нови работни места?

Демократскиот сојуз, заедно со граѓаните ќе работи на градење на Програма за отворање на нови работни места , развој на економијата и унапредување на животниот стандард на граѓаните.

прочитај повеќе...

18.03.2012

ОБРАЌАЊЕ НА ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ НА IV-ОТ КОНГРЕС НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ

Почитувани делегати, гости, драги пријатели, екселенции, претставници на медиумите, сакам да Ве поздравам и да посакам успешна работа на Конгресот. Демократскиот сојуз е партија која постојано бранува, партија која го слуша гласот на граѓаните. Силата на Демократскиот сојуз, произлегува од нашите принципиелни заложби...

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners